Zamyslenie

adminAktuality

Vážení priatelia coursingu,
dovoľte mi zamyslenia nad odbehnutým coursingom MS 2009. Jedno sa týka niektorých účastníkov a druhé tých, čo neprišli.

Pri štarte niektorých psov sa ich majitelia tak tešili behu svojho miláčika, že ho povzbudili aj počas behu. Boli rozhodcami upozornení, aby sa takéhoto správania vyvarovali, podľa coursingového poriadku bod 1.9 môžu byť za povzbudzovanie ich psi diskvalifikovaní. Navyše to môže uškodiť Vášmu psíkovi aj súperovi, svoju koncentráciu z návnady prenesie na Vaše pískanie, volanie a beh už potom nevyzerá tak, ako by mal. Verím, že sa s takýmto správaním už na coursingu nebudeme stretávať, po dobehu je priestoru na pochvalu predsa dosť. Každému majiteľovi pretekára odporúčam prečítať si dostihový a coursingový poriadok, ktorý nájdete tu.

Čo sa týka tých, ktorí boli prihlásení a neprišli, je mi ľúto, že niektorí sa ani neunúvali nám túto skutočnosť oznámiť. Klub RHS nemá zatiaľ zavedené storno poplatky za neúčasť na našich coursingoch, nechávame Vám možnosť, ak sa niečo stane, na coursing neprísť bez finančnej penalizácie. Ale považujeme za normálne, ak v dobe komunikácie nám pošlete aspoň e-mail, sms, odkážete po inom účastníkovi a pod. že sa nezúčastníte, uľahčíte nám zaraďovanie psov do rozbehov, príp. skrátenie príjmu a čo najskorší začiatok preteku, z čoho majú osoh všetci účastníci. Verím, že môžu nastať situácie, keď to nie je možné, ale snáď sú to výnimočné prípady a takéto situácie asi nikto netúžime mať. Ťažko sa mi to píše, ale problém oznámiť svoju neúčasť majú pretekári zo SR a ČR, kde by snáď naozaj komunikačný problém nemal byť.

Verím, že ani Vám by sa nepáčilo, keby ste prišli so psíkom na preteky a nič by sa nedialo, pretože organizátorom sa napr. ráno nechcelo vstávať. A ani by sa neunúvali Vám oznámiť, že akcia nebude.

Ďakujem všetkým čitateľom, teším sa na stretnutie na ďalších coursingoch, ak Vás napadá niečo ako preteky zlepšiť, zefektívniť, alebo by ste mali záujem na pretekoch pomôcť, prosím kontaktujte ma, alebo rozbehnite diskusiu v našom fóre.

za RHS
Dáša Šuleková
predsedníčka klubu
dasa@coursing.sk