Čo je to coursing?

adminRady a návody

Terénny závod za umelou alebo živou návnadou, dĺžka trate 500 – 1000 m, na trati môžu byť rôzne prekážky, umelé alebo prírodné. Štartujúci psi sú označení farebnými obojkami(biely, červený, modrý), maximálny počet štartujúcich v jednom behu sú traja. Závod sa boduje(hodnotí sa rýchlosť, odvaha, štvavosť, obratnosť, inteligencia a veľmi dôležitý dôraz je kladený aj na tzv. kill – teda zákus psa do návhady). Tie vymenované vlastnosti samozrejme nevystihujú úplne všetko, čo sa pri coursingu hodnotí, jednou vetou sa to dá zhrnúť, že najdôležitejšie je ako by si vedel pes poradiť pri skutočnom love zvere. Coursingu sa zúčastňujú všetky druhy psov, z chrtich plemien na coursingu často vidíme barzoje, derhoundy a vlkodavy, ktoré na dráhe často nebehajú veľmi spoľahlivo a pri coursingu majú možnosť prejaviť svoje srdce lovca. Coursing sa tedá dá v podstate behať kdekoľvek, nepotrebuje výstavbu dráhy, stačí nájsť vhodný prírodný terén.

Existujú dva druhy coursingu:

1) hare coursing – dostih za živým zajacom (z angl. hare – zajac), naslávnejší dostih sa behá na britských ostrovoch – Waterloo Cup, návštevnosť tohto závodu je niekoľko desiatok tisíc divákov. V kontinentálnej Európe je lov s chrtmi zakázaný, tak sa našla náhrada tzv.
2) lure coursing – čo je závod za umelou návnadou(z angl. lure – návnada), ktorou je buď koža z králika, alebo niečo, korisť pripomínajúce. Tento šport sa začal rozvíjať v západnej Európe, pred časom prenikol do Českej republiky, kde sa robí asi 15 závodov v coursingu ročne a teraz máme možnosť rozvíjať tento šport aj na Slovensku.